wydarzenia w diecezji

 1. 1.Ostatnie spotkania formacyjne Bractwa św. Józefa. W najbliższych dniach odbędą się ostatnie w tym roku kalendarzowym spotkania Bractwa św. Józefa w rejonach, na które zapraszają księża proboszczowie poszczególnych parafii wraz z duszpasterzami Bractwa: 11 grudnia (środa) o godz. 18.00 w kościele Zesłania Ducha Świętego w Krapkowicach-Otmęcie (dla rejonu Krapkowice); 13 grudnia (piątek) o godz. 18.00 w kościele św. Józefa w Opolu-Wrzoskach (dla rejonu Wrzoski); 14 grudnia (sobota) o godz. 17.00 w kościele Wniebowzięcia NMP Jemielnicy (dla rejonu Jemielnica); 15 grudnia (niedziela) o godz. 19.00 w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym (dla kleryków). Na każde spotkanie zaplanowano: Mszę św. sprawowaną w intencji Bractwa, zwłaszcza za zmarłych członków tej wspólnoty, konferencję formacyjną oraz adorację Najświętszego Sakramentu, a na zakończenie jak zawsze braterskie spotkanie. W czasie spotkań będzie możliwość nabycia Kalendarza Bractwa na rok 2020 przedstawiającego różne wizerunki św. Józefa z kościołów diecezji opolskiej.
 2. Adwentowy Dzień Skupienia dla Dzieci Maryi. W sobotę 14 grudnia w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Opolu odbędzie się Adwentowy Dzień Skupienia dla Dzieci Maryi. W programie: Msza św. w kościele seminaryjno-akademickim (ul. Drzymały 1) o godz. 10.00 oraz spotkanie w Auli dolnej. Zakończenie przewiduje się na godz. 13.30.
 3. Dzień skupienia dla narzeczonych w Opolu. W sobotę 14 grudnia w godzinach od 10.00 do 14.00 w salkach Duszpasterstwa Akademickiego „Resurrexit” w Opolu odbędzie się dzień skupienia dla narzeczonych. Temat dnia: „Wartość człowieka i rodziny”. Ze względów organizacyjnych prosimy o zgłaszanie się poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie Parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Opolu – pip.opole.pl, w zakładce Rodzina. Dzień skupienia prowadzą: ks. Daniel Leśniak (ojciec duchowny w WMSD w Opolu) i ks. Wojciech Kuzyszyn (wikariusz par. św. Apostołów Piotra i Pawła w Opolu). W załączniku 2. zamieszczamy plakat-zaproszenie.
 4. Spotkanie adwentowe absolwentów i sympatyków Katolickiego Uniwersytetu Ludności Wiejskiej . W sobotę 14 grudnia o godz. 10.00 w Opolu-Gosławicach odbędzie się adwentowe spotkanie dla absolwentów i sympatyków Katolickiego Uniwersytetu Ludności Wiejskiej oraz wszystkich chętnych rolników. Mile widziana będzie obecność także młodszego pokolenia osób pracujących na roli. W programie: prelekcja, opłatek, spotkanie przy stole.
 5. Kalendarze rolnicze. Rozliczenie. Diecezjalny duszpasterz rolników, ks. Jan Polok, zwraca się z prośbą o rozliczenie płatności bądź ewentualny zwrot «Kalendarzy dla Rolników na 2020 rok» przekazanych do dekanatów kilka tygodni temu. Termin rozliczenia bądź zwrotu pozostałych egzemplarzy upłynie 16 grudnia br.
 6. Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom 2019. Dyrektor Caritas Diecezji Opolskiej informuje, iż Caritas Diecezji Opolskiej przygotował 26. edycję Wigilijnego Dzieło Pomocy Dzieciom. W bieżącym roku po raz kolejny pieniądze z Wigilijnego Dzieła przeznaczone zostaną na dofinansowanie projektów pomocy dla dzieci, które zorganizują Parafialne Zespoły Caritas i Szkolne Koła Caritas w ramach «Konkursu na Wyobraźnię Miłosierdzia». Nabywając świece Wigilijnego Dzieła wierni składają ofiary w wysokości 12 złotych za dużą i 5 złotych za małą. Ofiary za świece są jednakowe w całej Polsce. Kwotę 50 groszy z każdej świecy, wolontariusze Parafialnych zespołów Caritas mogą zatrzymać na programy pomocy dla dzieci, realizowane w swoich parafiach. Świece można odbierać z biur rejonowych i centrali Caritas. Darmowy plakat promujący akcję został przekazany na parafie za pośrednictwem poczty kurialnej.
 7. Bierzmowanie dla dorosłych. Wikariusz Biskupi ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przypomina, że ostatnie w tym roku bierzmowanie dla dorosłych odbędzie w katedrze opolskiej w sobotę przed III niedzielą adwentu – 14 grudnia o godz. 16:00.
 8. Remont małżeński 2019. Rekolekcje dla małżonków. W dniach 13-15 grudnia 2019 roku w kościele seminaryjnym św. Jadwigi w Opolu odbędą się zapowiadane w poprzednich komunikatach rekolekcje adwentowe «Remont Małżeński» pod hasłem «W zasięgu ręki». Piątkowe spotkanie rozpocznie się o godz. 20.00, sobotnie – o 18.00, a niedzielne – o 10.00. Piątkowe i sobotnie spotkania poprowadzi ks. Eugeniusz Ploch, proboszcz parafii Ducha Świętego w Opolu-Winowie, niedzielne zaś – Metropolita Łódzki abp Grzegorz Ryś.
 9. Spotkanie Biskupa Opolskiego z osobami żyjącymi w związkach niesakramentalnych. Do ogłoszeń w 3. Niedzielę Adwentu. Biskup Opolski Andrzej Czaja zaprasza osoby żyjące w związkach niesakramentalnych na tradycyjne nabożeństwo adwentowe ze Słowem Bożym, które odprawi w 4. Niedzielę Adwentu 22 grudnia br. o godz. 14.00 w katedrze opolskiej.
 10. Spotkanie Biskupa Opolskiego z pracującymi za granicą i ich rodzinami. Zwyczajem lat ubiegłych, w sobotę 28 grudnia, w Święto św. Młodzianków, Biskup Opolski zaprasza wszystkich pracujących na co dzień za granicą czyli tzw. emigrantów zarobkowych oraz ich rodziny, doświadczone sytuacją rozłąki, na modlitewne spotkanie do kościoła pw. Wniebowzięcia NMP w Jemielnicy. O godz. 11.00 bp Andrzej Czaja odprawi tam Mszę św. i wygłosi okolicznościowe Słowo Boże.
 11. Spotkanie Biskupa Opolskiego z małżonkami w kryzysie. Biskup Opolski serdecznie zaprasza na modlitewne spotkanie małżonków w kryzysie, także pozostających w separacji bądź po rozwodzie. Odbędzie się ono w Niedzielę Świętej Rodziny 29 grudnia o godz. 14.00 w katedrze w Opolu.
 12. Materiały do gazetek parafialnych. W załączniku 3. zamieszczamy – przygotowane przez ks. Mateusza Buczmę – materiały do gazetki parafialnej na 3. Niedzielę Adwentu – 15 grudnia 2019 r.
 13. Oferta programowa Radia Doxa. Do ogłoszeń lub/i gazetek parafialnych na niedzielę 15 grudnia. W imieniu zespołu redakcyjnego naszej diecezjalnej rozgłośni Radia Doxa, zwracamy się z prośbą o dodawanie na końcu ogłoszeń parafialnych lub/i wydruk w gazetce parafialnej krótkiej informacji o ofercie programowej Radia. W Niedzielę Gaudete polecamy „Miłość nie tylko od święta” – pierwszy odcinek z cyklu radiowych rekolekcji adwentowych, które potrwają aż do Wigilii Świąt Bożego Narodzenia. Codziennie ksiądz Jerzy Smoleń będzie mówić o miłości – zarówno Boga, jak i bliźniego. Radiowe rekolekcje adwentowe „Miłość nie tylko od święta” od 15 do 24 grudnia, zawsze o 18.20, oczywiście na falach Radia Doxa. Przypominamy, że Radia Doxa można słuchać na częstotliwości 107,9 FM oraz dodatkowo na 87,8 FM (Racibórz), 89,6 FM (Kędzierzyn-Koźle), 96,7 FM (Nysa), a także na www.doxa.fm.
 14. Oficjalny profil Diecezji Opolskiej na Facebooku. Zapraszamy do obserwowania profilu Diecezji Opolskiej na Facebooku: www.facebook.com/DiecezjaOpolska  

 

Łączymy serdeczne pozdrowienia

 

 1. Waldemar Musioł
 2. Mateusz Buczma

Wydział Duszpasterski Kurii Diecezjalnej w Opolu

 1. Książąt Opolskich 19

45-005 Opole

tel. 77 44 32 130; e-mail: wd@diecezja.opole.pl

 

Strona Parafialna