Rycerstwo Niepokalanej

40 Lat istnienia Rycerstwa Niepokalanej w Zawadzkiem

RyZnalezione obrazy dla zapytania: rycerstwo niepokalanej obrazy"cerstwo Niepokalanej w naszej parafii istnieje już 40 lat. Zostało założone w dniu 9 grudnia 1970 r. przez ówczesnego proboszcza parafii p. w. Świętej Rodziny ks. Jana Sigmunta. Wstąpiło wówczas 78 osób, a liczba Rycerzy stale się zwiększała. Na obecną w Rycerstwie Niepokalanej są 53 osoby. Wstępując do Rycerstwa Niepokalanej wspólną modlitwą a szczególnie modlitwą różańcową upraszamy wiele łask nawrócenia i uświęcenia. Codziennie modlimy się aktem strzelistym: „ O Maryjo bez grzechu poczęta módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy”.

Pierwszym prezesem Rycerstwa była Małgorzata Kupka, dzięki jej charyzmie i zaangażowaniu rozwinął się ruch maryjny w Zawadzkiem. Prowadziła naszą wspólnotę bardzo długo z oddaniem i poświęceniem, za co jesteśmy jej bardzo wdzięczni. Ona organizowała pielgrzymki do pięknych sanktuariów, wyjazdy na rekolekcje do Harmęży i Niepokalanowa. Ufundowany przez rycerzy sztandar Rycerstwa Niepolanej uświetniał wszelkie parafialne i maryjne uroczystości. Aby lepiej służyć Niepokalanej i poznać dzieło św. Maksymiliana został otwarty i poświęcony Ośrodek MI wraz z biblioteką w Zawadzkiem. Poświęcenia dokonał ks. Ryszard Kinder 8 września 1994 r. Rycerze zbudowali w Zawadzkiem kapliczkę przy ul. Bogusławskiego. Projekt wykonała pani Halina Fleger, a uroczystej jej poświęcenie dokonano w czasie nabożeństwa 3 maja 2004 roku. Kapliczka jest wotum dziękczynnym – darem członków Rycerstwa Niepokalanej, ufundowanym z ok. 25-lecia istnienia Rycerstwa w Zawadzkiem. Spełnieniem pragnienia wspólnoty są relikwie św. Maksymiliana Kolbe. W Niepokalanowie podczas Eucharystii w bazylice Najświętszej Maryi Panny Wszechpośredniczki Łask gwardian o. Stanisław Piętka przekazał relikwie na ręce ks. Bernarda Kotuli.Znalezione obrazy dla zapytania: rycerstwo niepokalanej obrazy"

Obecnie prezesem oddziału Stowarzyszenia „Rycerstwo Niepokalanej” jest Janina Kaczmarczyk – Makles, a wiceprezesem Ewa Budnik. Wspólnota liczy 53 członków. Raz w miesiącu uczestniczymy w modlitwach formacyjnych. W pierwsze czwartki i piątki miesiąca bierzemy udział w adoracjach Najświętszego Sakramentu. Modlitwy w „kapłańskie” czwartki wydały już owoce, gdyż z  naszej wsólnoty mamy kapłanów i siostry zakonne. Do grona kapłanów z naszej miejscowości należą: ks. Hubert Sklorz, ks. Stefan Ziaja, ks. Waldemar Niemczyk, o. Artur Spałek OFM, o. Cherubin Żyłka OFM, ks. Robert Ploch, ks. Krzysztof Trembecki, ks. Jan Obłończyk, ks. Artur Kimak, ks. Daniel Breguła, ks. Robert Skornia, ks. Mariusz Stafa, ks. Marcin Utzig, ks. Rafał Prusko, ks. Gabriel Thomalla. Do grona zaś sióstr zakonnych wywodzących się z Zawadzkiego należą: S. Justyna Elfryda Zyzik, S. Antonina Feluks, S. Joanna Ewa Rudzik, S. Regina Zymela, S. Kazimiera Małgorzata Wanat, S. Bożena Orłowaska, S. Felicyta Anna Szubert, S. Alina Andryszewska, S. Olga Kanafa.

Wszyscy kapłani i siostry zakonne objęci są naszą modlitwą. Oby Niepokalana zawsze nam towarzyszyła i wstawiała się za nami u swego Syna.

O historii powstania celach i działalności możemy poczytać pod tym linkiem!